Masör Ve Masöz Arasındaki Farklar Nelerdir?

Masör Ve Masöz Arasındaki Farklar Nelerdir?
Tarih  /  12. Ocak. 2019

Masör Ve Masöz Arasındaki Farklar Nelerdir?

Masaj insanların gündelik hayatta fizyolojilerini korumak amacıyla ihtiyaç duydukları önemli aktivitelerden bir tanesidir. İnsanlar genellikle gündelik iş ve hayat stresinden mental ve fiziksel olarak yoruldukları dönemlerden sonra kendilerini masaj salonlarına ve spa merkezlerine atarlar. Bunun nedeni ise masajın stres ve fizyolojik olarak birçok faydasının bir arada bulunmasıdır. Masajı uygulayan insanlar açısından bir meslek karmaşasıda mevcuttur, Masör ve masöz olarak iki farklı kavram ön plana çıkmaktadır bu iki kavram aynı meslek grubu içerisinde de yer alsa aralarında fark bulunmaktadır, bu yazımızda bu farkı inceleyerek sizlere bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Masör Nedir?

Profesyonel olarak masaj teknikleri ve masaj yapma konusunda uzmanlaşmış ya da tek bir masaj tekniği üzerinde uzmanlaşmış erkek kişiye masör denir. Piyasada birçok alanda kişiler kendilerini masör olarak tanımlamaktadır fakat bu unvana ulaşmak için bu meslekte uzmanlaşmak gerekir bunun için de alanında uzman yerlerden veya yurt dışı kaynaklarından alınan eğitimler neticesinde en azından bir sertifikaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Masöz Nedir?

Yukarıda masör’ün tanımlamasını gerçekleştirdik peki masöz nedir? Bu sorunun cevabı yine yukarıdakine çok benzer olsada masöz yine profesyonel şekilde masaj uygulamalarını ve tekniklerini bilen kadın kişiye denmektedir. Masöz olabilmek için yine profesyonel şekilde yurt içi ya da yurt dışı eğitim almış belli başlı sertifikalar edinmiş biri olmak gerekmektedir. Eğitim almayan kişiler neticesinde bazı otel ve spa merkezlerinde çalışan masöz kişiler insanlara yanlış masaj teknikleri uygulamaktadır bu teknikler neticesinde birçok insan masaj hakkında yanlış izlenim edinmektedir ve olumsuz tecrübeleri olmaktadır.

Masöz ve masör arasındaki fark yalnızca kadın-erkek farklılığından çok bazı masaj tekniklerini masörlerin bazı teknikleri ise masözlerin yaptığı bilinmektedir örnek vermek gerekirse daha sert uygulamalı masajları masörler daha iyi yapabilmektedir, vibrasyon tekniğinin uygulandığı masaj seanslarında ise birçok kez masözler daha başarılı olmaktadır, yine de eğitimini iyi almış masör ve masöz mesleğini en iyi şekilde idrak edeceği için kişiye en iyi hizmeti vermektedir ve memnun müşteriler bırakmaktadır. Daha detaylı bilgi için ise diğer yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Ankara Terapist Masör.


Üst