Masaj Hakkında Önemli Bilgiler

Masaj Hakkında Önemli Bilgiler
Tarih  /  21. Mart. 2019

Masaj Hakkında Önemli Bilgiler

Masaj, rahatlama ihtiyacı hisseden ve yorgunluğunu stresini atmak isteyen herkesin aklına gelen ilk alternatif çözümdür, hem de vücut için birkaç dakikalık mutluluk ve heyecan demektir. Ağrıyan sırt, boyun ve sıkışık kaslar için, muhtemelen, masajdan daha güzel bir armağan olamaz. Masaj bir süreliğine de olsa insanı Dünyadaki tüm stres ve gerginlikten uzaklaştıran fiziksel, ruhsal ve zihinsel arınma, sağlık terapisidir.

Masaj 50-70 dakikaya civarında uygulanmalıdır. Masaj hem tedavi amacıyla hem de bedeni rahatlatmak için yapılır. Ovmak, sıvazlamak, yoğurmak, titretme gibi rahatlatıcı tekniklerle yapılan masaj tedavi amacıyla değil, kasların gevşemesi, ruhsal ve zihinsel bakımdan dinlenme, stresten kurtulmak ve sadece keyif amaçlı uygulanmaktadır.

Masajın Tarihçesi

Masajın tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar çok eskidir. Eski Çin, Mısır, Yunan ve Hint kültürlerinde masaj yaraları iyileştirmek amacı ile yapılıyormuş. Eski Yunan’da “massein” sözü yoğurma anlamında işlenip, Arap dilinde ise “masah” sözü sıvazlamak anlamına geliyor.

Olimpiyat ve dünya oyunları sırasında sporcuların kaslarını gevşetmek, onları rahatlatmak maksadıyla masaj yapılıyor. Hint felsefesinde ise masaj sağlığı bulmak ve korumak amacıyla uygulanır.

XVIII yüzyılda İsveçli Per Henrik Link isimli şahıs tarafından masaj Avrupa’da geniş yayılır ve böylece sıvazlama, titretme, vurma vb. gibi tekniklerden oluşan rahatlatıcı İsveç masajı ortaya çıkar. İsveç masajının bir diğer adı da klasik masajdır

I. Dünya Savaşı yıllarında ise masaj daha çok zihinsel rahatsızlıkları gidermek amacıyla yaygın olarak kullanılıyordu.

Masajın Olağanüstü Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan dolaşımını düzenler;
 • Kasları gevşetir;
 • Yaşlılığı geciktiriyor, hücre yenilenmesini hızlandırır.
 • Stres ve yorgunluğu giderir, ruhu yönünden insanı sakinleştirir.
 • Tümör boyutunu azaltır;
 • Hiç çalışmayan kasların çalışması sağlanır.
 • Metabolizma çalışmasını hızlandırıyor;
 • Sindirim ve boşaltım sistemini geliştirir;
 • Yağ yakılmasını hızlandırır;
 • Uyku düzenini sağlar;
 • Vücutta toplanan toksinlerin atılmasını sağlar.

 

Masaj ile birçok hastalıklardan kurtulmak veya en azından önleyici tedbir amaçlı görülebilir. Bu yöntemden bir dizi hastalıklarda kullanılır. Büyüklerle birlikte çocuklarda da masaj çok güzel bir etki sağlar. Bu, daha çok kasların çalışma prensibine etkiliyor. Organizmada 5000’den fazla kas var, onların her birinin damar ve sinir donanımı mevcuttur. Bu nedenle, kasların kısalması, iflaslar sırasında masaj mutlaktır. Düzenli olarak boğazın masajı kalp krizi,  hipertansiyon gibi hastalıkların ortaya çıkması riskini en aza indirir. Kasların masajı sırasında beyine sakinleştirici sinyaller aktarılır ve arteri yel basıncı düşürür.

Masajla ilgili yapılan çalışmalarda ortaya çıktı ki, boyun bölgesi masajı sırasında elde edilen etki, uygun ilaçların verdiği etkiye denk gelmektedir. Masaj türleri içerisinde en etkili akva-masajın olduğunu dikkate alınırsa, kesin olarak diyebiliriz ki, Masaj birçok hastalığın ilaçtır.

 

Masajın Tüm Organlara Doğrudan veya Dolaylı Faydaları Vardır

Masaj bilinçli şekilde ve profesyoneller tarafından yapılmalıdır, aksi takdirde sıkıntılar oluşabilmektedir.

Masaj düzgün uygulama durumunda, organizmanın kendini savunma kalkanını ve yeteneğini aktif hale getirir. Vücudu dinlendiren, cildi güzelleştiren, vücut forma sokan ve kendimizi muhteşem hissetmemizi sağlayan bir uygulamadır. Masajın etkisi vücutta dalgalar şeklinde yayılır. Önce kan dolaşımını hızlanır. Böylece hücreler çok daha iyi beslenir. Kan dolaşımını artırdığı için vücuttan toksinleri ve ödemleri kolayca uzaklaştırır. Masaj kasların esnekliği artırır, eklemlerdeki ağrıları azaltır ve hareket kabiliyetini geliştirir. Masajın yarattığı fiziksel ve psikolojik hafiflik kendimizi daha iyi hissetmemizi ve özgüven duygularımızı arttırır.

Kesinlikle, masaj fiziksel ve ruhsal açıdan insanı rahatlatır. Aynı zamanda, masaj kilo vermek için en güzel doğal yöntemdir.

Masaj cildin ve kasların darıltmasını ve daha canlı görünmesini sağlar. Haftada 3 gün 30-45 dakikalık masaj yapmak kollajen liflerin esnekliğini fazlasıyla artırır. Cildin yaşlanma sürecini geciktirir ve doğal parlaklık sağlar.

Masaj zayıflamaya etkili ve yardımcı olduğu gibi, birçok kadının eziyet çektiği selülitin oluşmasını da engeller.

İyi bir masaj bütün selülit tedavilerinden daha etkilidir. Aslında selülit tedavisi için kullanılan aletlerin hepsi masajı taklit ediyor. Masaj yapan kişinin el yeteneğinin fiyatı gittikçe arttığı için alternatif olarak masaj aletleri geliştirilmiştir.

Selülit, dokusu bozulmuş ve yıpranmış yağ hücresidir. Kan ve lenf dolaşımında güçlükler sonucu su toplayan yağ hücreleri sertleşir ve yıpranır. Böylece, normal yağ dokusu özelliğini kaybeder, limon kabuğu görünümünü alır. Masaj kan ve lenf dolaşımını düzelterek selülitin azalmasına yardımcı olur. Özellikle lenf drenaj masajları belirli noktalara uygulanan basınç ve baskı sayesinde lenf dolaşımını daha etkin şekilde hızlandırırlar. Sonuçta yağ dokusunda hapsolan sıvı serbest kalır, toksinler idrar veya ter yoluyla vücuttan dışarı atılır. Böylece, vücut dokusu yoğunlaşıyor. Aklınızda tutun ki, iyi selülit masajına sonra idrara çıkma isteğinin olması içindir.

Kokulu yağlar masajın etkilerini daha da artırırlar. Bitki karışımlarından oluşan bu yağlar vücudu rahatlatır ve yağların parçalanmasına yardımcı olurlar.

 

Ankara Terapist Masör


Üst