Masaj Faydaları

Masaj Faydaları
Tarih  /  17. Aralık. 2018

Masaj Faydaları Nelerdir?

Masaj yaptırmak sadece rahatlamaya değil, bağışıklılık sisteminizide güçlendirmeye yardımcı olur.

Masajın, dokunulan bölgede termal değişiklikler, ısı artışı, vazodilatasyon diye adlandırılan damarların genişlemesi ve bütün bunlarla birlikte kişiden kişiye enerji akışının sağlanmasına etki ettiğini bilinmektedir, "Asya, eski Çin, Hint ve Mısır kaynakları masajın hastalıkları önlemede, tedavi ve yaralıları iyileştirmede binlerce yıldır kullanıldığını belirtmektedir.

Masaj yaptırıldığında beyaz kan hücrelerini artışa geçirir ve kan dolaşımını hızlandırır. Masajın kişi üzerinde enerjik ve refleks olarak birçok etkisi vardır. Yapıldığı bölgede lokal olarak etki eder. Kaslara, deriye, kaslara, kemiklere, eklemlere, eklem çevresi yapılara, dolaşım sistemine, sinir sistemine, salgı bezlerine ve iç organlara etki ederek bu yapıların fonksiyonları üzerinde etkiler oluşturur. Masaj yaptırmak sadece rahatlamanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminize de faydalı olabilir. 

 

Masaj aynı zamanda zihinsel düzeyde de işlev görür. Zihnin gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Virüslere ve hastalık oluşturan mikroplara karşı direnci arttırarak, direnç sağlayan antikorların ve akyuvarların bedendeki üretimini arttırırken, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Masajdaki derinlemesine dokunuşlar, vücut sıvılarını hareketlendirici etki sağlarken, aynı zamanda kanın kalbe ve ciğerlere daha çabuk gitmesini sağlar.

Kendinizi şımarttığınız ve ödüllendirdiğiniz rahatlatıcı bir masaj sonrasında, bahsettiğimiz bilimsel dayanağı olan bu faydalar da yanınıza kâr kalacak. Bu sebepten ötürü düzenli olarak masaj yaptırmak ve kendimizi bu zenginleştirici deneyimle ödüllendirmek, suçluluk duymadan gerçekleştireceğimiz bir kaçamak olmalı.

Günlük hayatta stresli ve yorgun geçen günlerinizde, aslında masaj terapisi alarak kendinizi rahatlatabilir ve keyifli bir ortam haline getirebilirsiniz, ayrıca masaj keyif ve ağrılardan kurtulmanın yanında zayıflamak için masaj yaptırmayı tercih edebilirsiniz.


Üst