Masaj Çeşitleri Nelerdir?

Masaj Çeşitleri Nelerdir?
Tarih  /  09. Ocak. 2019

Masaj Çeşitleri Nelerdir? En Çok Hangileri Tercih Edilir?

Masajın tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır, tam olarak ilk ne zaman ortaya çıktığı bilinmese de birçok çağda hem insanların fiziksel hastalıklarına çare olurken birçok kişinin de vücudunu rahatlatarak yorgunluğunu almaktadır. “Masaj” kelimesi ilk olarak eski Çin kaynaklarında geçmektedir buradan da anlamalıyız ki birçok fiziksel ritüelde olduğu gibi masajın kökeni Uzakdoğu ülkelerine dayanmaktadır. Eski antik Yunan ve Roma’dan günümüze kalmış eserlerde de masaja birçok kez atıfta bulunulmaktadır. Türk tarihine de baktığımız zaman masaja birçok farklı kaynakta özellikle tıp düşünürleri tarafından dile getirilmektedir. Bu yazımızda da bu köklü aktivite ve birçoklarına göre tedavinin çeşitlerinden bahsedeceğiz, masaj çeşitleri nelerdir diye sorduğumuzda birçok farklı teknik karşımıza çıkmaktadır bunlardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Klasik Masaj

Klasik masaj en yaygın olarak kullanılan masaj çeşididir, bu masaj sizi günlük iş veya stres yorgunluğundan kurtararak vücudunuzun gevşemesini sağlamaktadır.

  • Aromaterapi Masajı

Genelde bu masaj türüne spa merkezlerinde ve otellerde karşılaşırsınız, klasik masaj kadar olmasa da yine yaygın bir masaj türüdür. Bu masajın ortalama süresi 45 ile 75 dakika arası değişmektedir aromaterapi masajı neticesinde insan kendini fazlasıyla iyi hissetmektedir.

  • Thai masajı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi masaj çeşitleri genel olarak Uzakdoğu ülkelerine dayanmaktadır. Thai masajı da Çin kültürünün geleneksel masajlarından biridir bu masaj türünden de kısaca bahsetmemiz gerekirse masöz tarafından açma germeye benzer hareketler yapılarak kişinin rahatlaması sağlanmaktadır bu masaj türü diğerlerine nazaran çok daha kısa sürede bitmektedir.

  • Bölgesel Masajlar

Klasik masaj çeşitleri içerisinde sınıflandırabileceğimiz bölgesel masajda, sadece belli başlı bölgelere yoğunlaşarak yapılan türde bir masaj çeşidi. Örnek vermemiz gerekirse oturarak çalışan insanlarda ağırlıklı olarak boyun ve bel ağrıları hissedilmektedir, ağrı hissedilen bölgelere çeşitli seanslarla yapılan masaj neticesinde ilgili bölgeler yumuşayarak dokularda rahatlık hissedilmektedir, ülkemizde yine çokça tercihi yapılan bir masaj çeşididir.

  • Anti Selülit Masajı

Başlıca masaj çeşitlerinin içerisinde son olarak bahsedeceğimiz bir masaj türü olan anti selülit masajı büyük çoğunlukla kadınlar tarafından tercih edilmektedir, bu masaj türünde kan dolaşımı rahatlatılarak birçok selülit oluşumunun önüne geçilmektedir.


Üst