Bölgesel Masajlar

Bölgesel Masajlar
Tarih  /  26. Mart. 2019

Bölgesel Masajlar

Bölgesel masajlar, Ortalama 25-30 dakikalık bir masajdır ve genelde ihtiyaç duyulan belirli bölgeye uygulanan masaj türüdür. Mesela başımıza ensemize boynumuza sırtımıza belimize kolumuza ya da bacağımıza uygulanabilecek bir masaj türüdür. Anlaşıldığı gibi ihtiyaç duyulan bölgeler belirlendikten sonra ya da doktor kontrolünden sonra uygulanması gereken bölgeler belirlenerek o bölgeye yönelik bir masaj uygulanır. Baş, boyun ve omuza uygulanan masaj genelde baş ağrısı çekenler, uyku problemi olanlar ve uyku problemine bağlı gerginlik yaşayanlar ya da sırtında boynunda tutulma ve ağrı hissedenler için etkili bir masaj tekniğidir. Bunlardan farklı olarak saç dökülmesi problemi yaşayanlar saç diplerini güçlendirip dökülmenin önüne geçmek için de bu masajı saç derisine uygulayabilir.

 

Bu masaj sırtımıza uygulandığında o bölgedeki kas ağrılarını ve tutulmalarını engelleyerek gerginliğimizi alır. Bazı yanlış duruş pozisyonları ya da ağır işlerde çalışma koşulları ve uzun süre ayakta kalmak kas ağrısına ve gerilmesine neden olur bu tür şikayetlerde bölgesel masaj uygulanarak ağrılar ve gerilmeler ortadan kaldırılır. Sinirlerimizin başlangıç noktası omurgalardır ve buradan bütün vücuda yayılır bundan dolayı bu masaj direkt sinirleri etkiler ve sinir sistemimizin rahatlamasını sağlar. Eğer masajı yavaş bir şekilde ve ritmik hareketlerle yaparsak sakinleştirici bir etkisi olur ama eğer hızlı ve acele hareketlerle yaparsak da bu sayede bedenimizin canlanmasını sağlamış oluruz.

Son olarak masaj bacaklarımıza ve ayaklarımıza uygulandığındaki etkisine de değinmek gerekir ise bu masajın diğer bölgelerde olduğu gibi bu bölgede de oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Başta çok ayakta kalmaktan kaynaklanan ya da yoğun bir egzersizin ardından yorulmuş olan kaslarımızı dinlendirmek amacıyla yapılır. Bu masaj sayesinde kan dolaşımımız uyarılarak o bölgedeki ağrı ve kas kasılmalarını iyileştirmiş oluruz. Ayaklarımıza ve bacaklarımıza yapılan bu masaj sayesinde tüm vücudumuz gevşeyebilir çünkü yanlış duruş, sırt ağrıları ve yorgunlukların sebebi ayaklardan kaynaklanabilir. Dolayısı ile ayaklara yapılan masaj bütün vücudumuzu etkilemektedir.

Tüm bu açıklamalardan sonra şunu diyebiliriz ki her ağrının çaresi kimyasal ya da bitkisel ilaçlar değildir ilaçsız bir ağrı giderme yöntemi de olabilir işte ilaç kullanmadan da ağrılarımızdan kurtulmanın yollarından biride bu masaj terapisidir.

 

Ankara Terapist Masör


Üst